ଜିମ ନ ଯାଇବି ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ ଫିଟ

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ(ବ୍ୟୁରୋ): ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମର ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ । ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜିମ୍ ଯାଇ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଜିମ୍ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ରହିବା ସମୟରେ ଫିଟ୍ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କିଛି ଟିପ୍ସ ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ଜିମ୍ ନ ଯାଇ ଘରେ ଫିଟ୍ ରହିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ଚା ସହିତ ସକାଳ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ବଦଳରେ ଆପଣ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ସହିତ ସକାଳ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ସକାଳେ ଜିରା ପାଣିରୁ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଏହି ଡିଟକ୍ସ ପାନୀୟ ଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଭିତରରୁ ସଫା କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ ।
ଯଦି ଆପଣ ପତଳା ହେବା ପାଇଁ ସକାଳର ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟକୁ ଛାଡି ଦେଉଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହା ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଏବଂ ଫିଟନେସ୍ ପାଇଁ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଜଳଖିଆରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସାରାଦିନ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଏନର୍ଜେଟିକ ହୋଇଥାଏ ।
ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, ଡିପ ଫ୍ରାଏଡ ଫୁଡ ଏବଂ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ । ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଛୋଟ ମିଲରେ ଅନେକ ଥର ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭଲ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ସାଲାଡ, ସିଝା ପନିପରିବା, ଡାଲି ଏବଂ ରୋଟିକୁ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହାସହିତ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଏକ ପାତ୍ର ଦହି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏଥି ସହିତ, ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ବହୁତ ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଭଲ | ଏଥିରେ ସାଲାଡ, ସିଝା ପନିପରିବା ଏବଂ ଗ୍ରେନସ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ନିୟମିତ ଭାବରେ ଯୋଗ ଏବଂ ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକ କିମ୍ବା ଇଭିନିଂ ୱାକ କରନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.