ଭାରତ ପ୍ରତି ମୋର ଆକର୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ: ଓବାମା

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ (ବ୍ୟୁରୋ): ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ମନରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ସେ ପିଲାଦିନେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ହିନ୍ଦୁ କାହାଣୀ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଆହା ସହ ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଦେଶ’ ରେ ଭାରତ ପ୍ରତି ମୋର ଆକର୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

‘ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଦେଶ’ରେ ଓବାମା ଲେଖିଛନ୍ତି, ଭାରତ ପ୍ରତି ମୋର ଆକର୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ । ଯାହାର “ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଫଳ ଅହିଂସା ଆନ୍ଦୋଳନ ଅନ୍ୟ ଅବହେଳିତ, ଦଳିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଆଶାର ଆଲୋକ ପାଲଟିଛି।” ତେବେ ଆମେରିକାର 44 ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓବାମା ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଅନୁତାପ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ମହାନ ଗାନ୍ଧୀ ଜାତି ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ସଫଳତାର ସହ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଦେଶର ବିଭାଜନକୁ ରୋକି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଦୁଇଥର ଭାରତ ଆସିଥିବା ଓବାମା କହିଛନ୍ତି, ‘ଭାରତ ପ୍ରତି ମୋର ଆକର୍ଷିତ ହେବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ । ଅବ୍ରହାମ ଲିଙ୍କନ୍, ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ ଏବଂ ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ସହ ଗାନ୍ଧୀ ମୋ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ । ଯୁବାବସ୍ଥାରେ, ମୁଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରବନ୍ଧ ଦେଖିଲି ଯେ ସେ ମୋର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଜ୍ଞାନକୁ ସ୍ୱର ଦେଉଛନ୍ତି । ‘

ଓବାମା ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ 1915 ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଅହିଂସା ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା 30 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା, ଯାହା କେବଳ ଏକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ଏବଂ ଉପମହାଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥିଲା । ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ନୈତିକତାର ତରଙ୍ଗ ଥିଲା । ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କଳା ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅବହେଳିତ, ଦଳିତ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଆଶା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.