ସକାଳୁ ଉଠି ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା, ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

0

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଉଷୁମ ପାଣି ସେବନ ର ଚମତ୍କାର ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ବନ୍ଧୁଗଣ, ଜଳକୁ ଅମୃତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଜଳର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ଏବଂ ଆମ ଶରୀରରେ 70 ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ଅଛି । ଶରୀର ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଜଳ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଜଳ ଆମ ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଚକଚକ୍ କରିଥାଏ ।
ଯଦି ଆମେ ଜାଣୁ ଆମକୁ କେତେ ପାଣି ପିଇବାକୁ ପଡିବ, କିପରି ପାଣି ପିଇବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ଲଗାତାର 7 ଦିନ ପରେ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ଉପକାରିତା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ପିଇବେ ଆପଣ ଗରମ ପାଣି କାହିଁକି ପିଇବା ଉଚିତ ?

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଭଳି ସମସ୍ତ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତି, ଲାଳ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଖାଲି ପେଟରେ ପାଣି ପିଇ ଏହି ଲାଳ ଆମ ପେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆମକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ କାରଣ ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଭଳି କାମ କରିଥାଏ ।
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆମ ଶରୀର 98% ପାଣିରେ ଗଠିତ ଏବଂ ଏନଜାଇମ୍ ମକୁସ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଯୌଗିକ ପରି 2% ଉପାଦାନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମ ପାଟିରେ ପାଣି ଆସେ, ଆମେ ସେହି ପଦାର୍ଥକୁ ଲାଳ ବୋଲି କହିଥାଉ । ଶରୀରକୁ ବହୁତ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଲାଭଦାୟକ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସମାନ ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।
ସକାଳେ ଉଠିବା ଏବଂ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଆମ ଶରୀରର ହଜମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର କ୍ଷୟକୁ ବଢାଇଥାଏ; ନିୟମିତ ଗରମ ପାଣି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବଢାଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଥର ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଉଭୟ ଖାଇବା ପରେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ ପାଣି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ବୃଦ୍ଧ ହେବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା । ବିଶେଷକରି ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ । ସକାଳେ ଉଠିବା ଏବଂ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅକାଳ ଆଙ୍ଗଲିଙ୍ଗ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ । ଜ୍ୱରରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ, ଏହା ଶୀଘ୍ର ଚର୍ମ ରେ ଚମକ ଏବଂ ଶୀତକୁ ଭଲ କରିଥାଏ ।
ସକାଳେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ଓଜନ କମିଯାଏ, ଆମେ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇଥାଉ । ଉଷୁମ ପାଣି ଆମ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ାଇଥାଏ । ସକାଳେ ନିୟମିତ ଖାଲି ପେଟ ଏବଂ ରାତିରେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପରେ ଗରମ ପାଣି ନେଇ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ । ଗରମ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ 1/2 ଟି ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ଶରୀର ପତଳା ହୁଏ ।

ଗରମ ପାଣି ଚର୍ମ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ଏପରିକି ଚର୍ମରେ ପିମ୍ପଲ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଚା ’ପରି ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବ, ନଖଗୁଡ଼ିକ ପିମ୍ପଲ୍ ହେବ ନାହିଁ, ଚର୍ମ ଚମକିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ଗରମ ଜଳର ନିୟମିତ ସେବନ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି କରେ, ହୃଦୟ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଥର ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଉଭୟ ଖାଇବା ପରେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ ପାଣି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଗଳାରେ ଟନସିଲ୍ ବା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ ଗରମ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ସହିତ କୁଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗଳା ସମସ୍ୟାରେ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.