ରେଳବାଇ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଦ୍ୱାରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଉପରେ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ(ବ୍ୟୁରୋ):ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍‌ ଡିଭିଜନର ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ଆରପିଏଫ୍‌) ଅଧିକାରୀମାନେ କଟକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ମୁକାବିଲା ଉପରେ ଆଜି ଏକ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସତର୍କତା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧.୩୦ରେ କଟକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ରୁଟ ରିଲେ ଇଣ୍ଟରଲକିଂ (ଆରଆରଆଇ) ବିଲ୍‌ଡିଂରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାର ଖବର ଆସିଥିଲା।
ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଆରପିଏଫ ପୋଷ୍ଟର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରବୀଣ କୁମାରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କଟକ, ଇନ୍‌ସପେକ୍ଟର/ ଆରପିଏଫ୍‌ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ନିଆଁ ଲିଭା ବାଲ୍‌ଟି ଏବଂ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ସହିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ତୁରନ୍ତ ଘଟଣାକୁ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାପରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍‌ସ ସେବା, ଜିଆରପି ଏବଂ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର, କଟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖବର ଦିଆଗଲା।
ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଆର୍‌ଆର୍‌ଆଇ ବିଲଡିଂ ଭିତରେ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ରେଲୱେ କର୍ମଚାରୀ ଅଟକି ଯାଇ ଅଲଗା ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆରପିଏଫ୍‌ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦଉଡି ଏବଂ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ କର୍ଡନ କରିଥିଲେ।
ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଅବନୀ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଦୁଇଟି ଏବଂ କଟକରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରୁପ୍‌ କ୍ୟାରିଅର୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଲ୍‌ଡିଂରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଆହତମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଆମ୍ବୁଲାନ୍‌ସ ଯୋଗେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଥିଲେ।
କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଟଣାର ଖବର ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ଦର୍ଶକ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିଲେ। ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ଏବଂ ଆହତମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥିଲା।

ସମଗ୍ର ଅପରେସନ୍‌ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ, ଆଇଆଇସି/ ଆରପିଏଫ୍‌/ କଟକ ଆଇଆଇସି/ ଜିଆରପି/କଟକ, ଷ୍ଟେସନ ମାନେଜର/କଟକ ଏବଂ କଟକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସହକାରୀ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ ଅବନୀ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକୃତ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ରେଲୱେ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ଆରପିଏଫ୍‌ କର୍ମଚାରୀ, କଟକ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଉପରେ ଏହା ଏକ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌ ଥିଲା।

ପରେ, ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଏବଂ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ସହଜ ପ୍ରଣାଳୀରେ କିପରି ନିଆଁ ଲିଭାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଡେମୋକୁ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କଟକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀ, ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.