ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଅର୍ଣ୍ଣବ’

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ(ବ୍ୟୁରୋ): ବୁରେଭି’ ଓ ‘ନିଭାର’ ପରେ ତାମିଲନାଡୁରେ ଆଉ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରକୋପ ଅନୁଭୂତ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହାର ନାମ ‘ଅର୍ଣ୍ଣବ’ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ତାମିଲନାଡୁ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ।
‘ଅର୍ଣ୍ଣବ’ ମିଆଁମାର, ଇରାନ, ଓମାନ, ପାକିସ୍ଥାନ, କତାର ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ଭଳି ୧୬୯ଟି ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ନାମର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଅର୍ଣ୍ଣବ’ ଭାରତ, ବାଂଲାଦେଶ, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ମିଆଁମାର, ଓମାନ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଇରାନ, କତାର, ସାଉଦି ଆରବ, ୟୁଏଇ ଏବଂ ୟେମେନ ଆଦି ୧୩ଟି ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ତାଲିକାରୁ ନାମିତ ହୋଇଛି | ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା କେବେ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଏହାର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ ସେଥିନେଇ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳି ନାହିଁ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କିଛି ଦିନ ତଳେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ବୁରେଭି’ ଗଭୀର ଅବପାତରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଏହା ତାମିଲନାଡୁ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରି କେରଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ତାମିଲନାଡୁ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କେରଳର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୭୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ଝୁଙ୍କ ସହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୫ରୁ ୬୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବତାସ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.