ଗୁରୁବାର ମାତା ଲଷ୍ମୀ ଙ୍କ ସହ ଏହି ଦେବତାଙ୍କୁ କରନ୍ତୁ ପୂଜା

0

ଗୁରୁବାରକୁ ବୃହସ୍ପତିବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଗୁରୁରୁ ଗୁରୁବାର ହୋଇଛି ଗୁରୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହ ଅଟେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ , ବୃହ୍ମସ୍ପତିଙ୍କୁ ଦେବତା ମାନଙ୍କ ଗୁରୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନକୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଜଗତର ପାଳନକର୍ତା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଯାଏ।

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନକୁ ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ , ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ସୁଖରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉଭୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଏକା ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆସିଥାଏ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଦୂରତା ଆସେ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ବୃହସ୍ପତି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଅନେକ ଉପାୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୃହସ୍ପତି ଦୃଢ଼ ହେବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ ହୋଇଯଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶର , ହଳଦିଆ ଚନ୍ଦନ କିମ୍ବା ହଳଦୀ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଯାହାଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁଖର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ବାସ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏଗୁଡିକୁ ଦାନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ତିଳକ ଆକାରରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।।
ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

ଏହା ସହିତ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ “ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ଭାସୁଦେବାୟ” ମନ୍ତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜପ କରନ୍ତୁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉପବାସ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ କଦଳୀ ଗଛରେ ପାଣି ଅର୍ପଣ କରି ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତୁ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହରେ ଆସୁଥିବା ବାଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ବିବାହିତ , ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଆସିବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.