ଶୀତ ଦିନେ ଫଟା ଗୋଇଠି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି, କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର

0

ଶୀତଦିନେ  ଗୋଇଠି  ଫାଟିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା।  ଆମେ ଆମର ମୁହଁ, ବେକ ଏବଂ ହାତକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରିଥାଉ, କିନ୍ତୁ ପାଦକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାଉ। ଶୀତ ଋତୁରେ ଆମ ଶରୀରରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅଭାବ ହେତୁ ଚର୍ମ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆମର ଗୋଇଠି ଫାଟିଯାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଋତୁରେ ଆମେ ତୁମର ଶରୀରର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ ଏବଂ ତୁମର ପାଦର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍।ଏହି ହ୍ୟାଣ୍ଡି ହ୍ୟାକ୍ ଏହି ଶୀତରେ ତୁମର ପାଦ ଏବଂ ଗୋଇଠି ନରମ ଏବଂ ଚିକ୍କଣ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

୧) କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁ ର ପ୍ରୟୋଗ: ଆମର ଗୋଇଠି ଏବଂ ପାଦକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍।ଗୋଇଠି ଫାଟିଯାଏ ଏବଂ ଦରଜ ହୁଏ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ବାହାରେ ।ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଏକ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ।

୨) ତେଲ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ:ତେଲ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରାକୃତିକ ମଶ୍ଚରାଇଜର, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଶୁଖିଲା ପାଦ ଏବଂ ଚାପ ଗୋଇଠି ଆସେ, ଏକ ନରମ ଗୋଇଠି ପାଇଁ ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟବହାର ମସାଜ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଯେକୌଣସି ଅର୍ଗାନିକ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

୩)ଚାଉଳ ମଇଦା ସ୍କ୍ରବ୍: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଗୋଡ ବହୁତ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଫାଟିଯାଇଛି, ପାଦରେ ଘରେ ତିଆରି ଚାଉଳ ମଇଦା ପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଏହାକୁ ଭଲ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏକ୍ସଫୋଲିଏଟିଙ୍ଗ ସ୍କ୍ରବ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଘରେ କରିପାରିବେ।ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଦୁଇ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚାଉଳ ମଇଦା ମିଶାନ୍ତୁ। ତାପରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ପାଦରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ ।

୪) ନିମ୍ବ ଏବଂ ହଳଦୀ:ଫାଟିଯାଇଥିବା ଗୋଇଠି ପାଇଁ ଆମେ ହର୍ବାଲ୍ ନିମ୍ବ ଏବଂ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବା।କଦଳୀ ସହିତ ଲିମ୍ବ ପତ୍ରର ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କୋମଳ ଗୋଇଠି ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ଏଥିପାଇଁ ଅଳ୍ପ ହଳଦୀ ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ନିମ୍ବ ପେଷ୍ଟରେ ମିଶାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିମ୍ବ ତେଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

୫) ଗରମ ଗୁଆ ଘିଅ : ଦେଶୀ ଗାଈର ଘିଅ କୁ ଉଷୁମ କରି ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫଟା ଗୋଇଠି ଭଲ ହୁଏ ଦରଜ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାଏ।ପ୍ରତିଦିନ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଫାଇଦା ପାଇପାରିବେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.