ଅନଲାଇନରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ନେଉଛନ୍ତି କି ପରାମର୍ଶ, ତାହେଲେ ଏହିସବୁ କଥାକୁ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ

0

କରୋନା କାଳରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ପରଠାରୁ ଅନେକ ଲୋକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ, ଯେଉଁମାନେ ଅନଲାଇନରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ସେହିସବୁ କଥା..
ଭିଡିଓ କଲ୍ କିମ୍ବା ଫୋନ୍ କଲ୍, ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଭିଡିଓ କଲ୍ ସହିତ ଆରାମଦାୟକ କି ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଭିଡିଓ କଲ୍ ରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଭଲରେ କଥା ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଫୋନ୍ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।
ଆଜିକାଲି କରୋନା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନଲାଇନ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ନେଉଛନ୍ତି ସେ ସରକାରୀ ପଞ୍ଜିକୃତ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ । କୌଣସି ଅଜଣା ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ଅନଲାଇନ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କହିପାରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ସମସ୍ୟାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ନ କହିପାରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ କିପରି ବୁଝିବେ ? ପ୍ରାୟତଃ ରୋଗୀମାନେ ଭିଡିଓ କଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବସିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସବୁକଥା ସେୟାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଔଷଧ ସେବନ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତୁ । କାରଣ ପୁରୁଣା ଔଷଧ ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଉଚିତ୍ ।
ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଔଷଧର ନାମ କହୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଔଷଧର କପି ସ୍କାନ କରି ନଚେତ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ କିମ୍ବା ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମାଗନ୍ତୁ ।

bjd
Sikshaya
ruchi

Leave A Reply

Your email address will not be published.