ନବରାତ୍ରୀର ୯ଦିନରେ ମାଁଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର, ପୂରଣ ହେବ ସବୁ ମନସ୍କାମନା

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ । ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମାଁଙ୍କର ୯ଟି ରୂପ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମାଁଙ୍କ ପୂଜ-ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାଁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ ମାଁ ଙ୍କର ଶୃଙ୍ଗାର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ରୂପେ କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ନବରାତ୍ରୀର ୯ ଦିନରେ ମାଁଙ୍କୁ କେଉଁ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ରର ପିନ୍ଧାଇବା ଉଚିତ। କାରଣ ମାତାଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ କୃପା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ।
durga mataପ୍ରଥମ ଦିନ
ନବରାତ୍ରୀର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମାତା ଶୈଳପୁତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ | ନବରାତ୍ରୀର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭକ୍ତମାନେ ମାତାଙ୍କୁ ବାଦାମୀ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇବା ଉଚିତ୍ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ଶୈଳପୁତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ ।
ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ମାତା ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ନବରାତ୍ରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଭକ୍ତମାନେ କମଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ କମଳା ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।
ତୃତୀୟ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ମାତା ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ନବରାତ୍ରୀର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ମା ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟା ଧଳା ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।
ଚତୁର୍ଥ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ମାତା କୁଷ୍ମାଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ନବରାତ୍ରୀର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଭକ୍ତମାନେ ମା’ଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇବା ଉଚିତ୍। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା କୁଷ୍ମାଣ୍ଡା ନାଲି ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି।

ପଞ୍ଚମ ଦିନ
ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ମାତା ସ୍କନ୍ଦମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ନବରାତ୍ରୀର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ମା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ମାତା ସ୍କନ୍ଦମାତା ନୀଳ ରଙ୍ଗକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।
ଷଷ୍ଠ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ଦେବୀ କାତ୍ୟାୟନୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ନବରାତ୍ରୀର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ଭକ୍ତମାନେ ମାତାଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ କାତ୍ୟାୟନୀ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।
ସପ୍ତମ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ମାତା କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ | ନବରାତ୍ରୀର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ଭକ୍ତମାନେ ମା’ଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇବା ଉଚିତ୍। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ମାତା କାଳରାତ୍ରୀ ନାଲି ରଙ୍ଗକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି।
ଅଷ୍ଟମ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ମାତା ମହାଗୌରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ | ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ, ମାତା ମୟୂର ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ମୟୂର ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।
ଶେଷ ଦିନ: ନବରାତ୍ରୀର ଶେଷ ଦିନରେ ମାତା ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ନାଲି ଏବଂ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ନବରାତ୍ରୀର ଶେଷ ଦିନରେ ମାତା ନାଲି କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.