ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସକାଳୁ ହେଉନାହିଁ ପେଟ ସଫା,ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର

0

ଆଜିକାଲି, ଭୁଲ ଖାଇବା କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖରାପ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡୁଛନ୍ତି | ଏବଂ ଖରାପ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପେଟ ସକାଳେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା ହୋଇପାରୁନାହିଁ ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ସଠିକ୍ ପେଟର ସଫା ର ଅଭାବ ହେତୁ ସକାଳେ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍, ବଦହଜମି , ଅମ୍ଳତା ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଅସୁବିଧାରେ ରହିବାକୁ ପଡେ | ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କହିବୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ସଫା ରଖିବ | ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯିବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା | ଯଦି ପେଟ ସଫା ହେଉନାହିଁ ତେବେ ଏହି ଘରୋଇ ପଦ୍ଧତିକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଏହା ତୁରନ୍ତ ସଫା ହୋଇଯିବ |

ରାଶି ମଞ୍ଜି ପ୍ରତିକାର-

ପେଟକୁ ସଠିକ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ରାଶି ର ମଞ୍ଜି ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ | ଏହି ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ରାଶି ମଞ୍ଜି ପାଉଡର, ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀର, ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ଗରମ ପାଣି ଆବଶ୍ୟକ | ଏକ ଚାମଚ ଏହାର ପାଉଡର ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ପାଣିରେ ମିଶାଇବାକୁ ହେବ | ଏବଂ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ | ରାଶିର ମଞ୍ଜିରେ ଓମେଗା -୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଅଟେ | ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ରଖେ |

ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ପ୍ରତିକାର-

ପେଟ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଆପଲ୍ ଭିନେଗାରରେ ମିଳୁଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ | ଏହି ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଏକ ଲିଟର ପାତ୍ରରେ ଏକ ଆପଲ୍ ଖଣ୍ଡ, ଦୁଇ ଚାମଚ ଚିନି ମିଶାନ୍ତୁ | ଏବଂ ତିନିରୁ ଚାରି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିଦିଅ | ତା’ପରେ ଏକ କପଡା ସହିତ ପାଣି କୁ ଛାଣି ଦିଅନ୍ତୁ| ଏବଂ ପାଣିକୁ ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ଦ୍ରବଣକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପିଅନ୍ତୁ | ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିବ | ଅନ୍ତନଳୀ ସଫା ହୋଇଯିବ | ଏବଂ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ମୁକ୍ତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅଧିକ ଦୃଢ ହେବ। ଯଦି ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.