ନାଭିରେ କେଉଁ ତେଲ ଲଗାଇଲେ କେଉଁ ରୋଗରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି, ପଢ଼ନ୍ତୁ

0

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି, ଆପଣଙ୍କ ନାଭି ମାଧ୍ୟମରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗକୁ ସହଜରେ ପହଂଚିଥାଏ। ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନାଭିରେ ତେଲ ରଖିବା କେତେ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ, କେଉଁ ତେଲ କେତେ ଉପକାରୀ ତାହା ଜାଣିବା।

ନାଭି ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ, ତେଣୁ ନାଭିରେ ତେଲ ଲଗାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଏଥିରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗର ରକ୍ତବାହୀ ନାଭିରେ ଲାଗିଥାଏ। ତେଣୁ, ନାଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

ଗାଈ ଘିଅ

ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଗାଈ କ୍ଷୀରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲହୁଣି କିମ୍ବା ଘିଅ ଆପଣଙ୍କ ନାଭିରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ଚମକ ଦେବା ସହ ନରମ କରିଥାଏ। ଗାଈ ଘିଅ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯାହା ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ଏବଂ ଏଡି ଫାଟିଯିବାର ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ।

ନିମ୍ୱ ତେଲ

ନିମ୍ୱ ତେଲ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫୋଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ନାଭିରେ ନିମ୍ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଥିବା ଦାଗ ଏବଂ ପିମ୍ପଲ୍ସକୁ ସଫା କରିଥାଏ ଏବଂ ଚେହେରାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଘା ’ହେଉଛି, ନାଭିରେ ନିମ୍ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ କୁଞ୍ଚନ ଏବଂ ଦାଗ ଧୀରେ ଧୀରେ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ଲେମ୍ବୁ ତେଲ

ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ଯେକୌଣସି ତେଲ ସହିତ ରାନ୍ଧି ତେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ, ଯାହା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହାକୁ ନାଭିରେ ଲଗାଇଲେ ଚେହେରାର ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିବା ଦାଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ନାଭିରେ ଲେମ୍ବୁ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ।

ସୋରିଷ ତେଲ

ସୋରିଷ ତେଲ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଚମକାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ଫାଟିଯାଇଥିବା ଓଠକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ନାଭିରେ ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ସୋରିଷ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ସକାଳେ ଆପଣଙ୍କ ଓଠକୁ ନରମ କରିବ। ଏହା ଚର୍ମକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରିଥାଏ।

ବାଦାମ ତେଲ

ବାଦାମ ତେଲ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ଭିଟାମିନ୍ ଇ ବାଦାମରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ପୁଷ୍ଟିକର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଚର୍ମର ରଙ୍ଗ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଶୁଷ୍କତାକୁ ଶେଷ କରିଥାଏ। ଏହାସହ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.