ସମ୍‌ରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେଂଟ୍ରାଲ୍ ସ୍କିଲ୍ ଲାବ୍ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

0

ଓଡ଼ିଶା ଫାଷ୍ଟ (ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ଡିମ୍‌ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି) ପରିଚାଳିତ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସାଇନ୍‌ସେସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେଂଟ୍ରାଲ୍ ସ୍କିଲ୍ ଲାବ୍ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ।
ମେଡିକାଲ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ନିମନ୍ତେ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଲାବ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଲାବ୍ କୁ ରାଜ୍ୟ ଡାଇରେକ୍ଟର ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ସି.ବି.କେ. ମହାନ୍ତି, ଆଡିସ୍‌ନାଲ୍ ଡିଏମ୍‌ଇଟି ପ୍ରଫେସର ଡଃ ବ୍ରଜକିଶୋର ଦାଶ, ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଗଙ୍ଗାଧର ସାହୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା ।
୨୦୧୯ରେ ତତ୍କାଳୀନ ମେଡିକାଲ୍ କାଉନ୍‌ସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏମ୍‌ସିଆଇ)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସ୍କିଲ୍ ଲାବ୍ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି । ଏମ୍‌ସିଆଇକୁ ନିକଟରେ ପରିବର୍ତିତ କରାଯାଇ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ମେଡିକାଲ୍ କମିସନ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଲାବ୍ ସ୍ଥାପନ ଦ୍ୱାରା ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ନିମନ୍ତେ ଆଉ ମୃତ ଶରୀର ସାହାଯ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ନ କରି ସିଧାସଳଖ ମାନିକ୍ୟୁନ୍ ସିଲିକନ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମଣିଷ ଶରୀରର ଅବିକଳ ନକଲ ତଥା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ କୃତ୍ରିମ ଅଂଗ ପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ କମ୍ ରହିବା ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଡିଏମ୍‌ଇଟି ପ୍ରଫେସର ଡଃ ସି.ବି.କେ. ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।
ଏହି ପ୍ରୟୋଗଶାଳାରେ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତମାନର ଶିକ୍ଷା ଓ ତାଲିମ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ହିଁ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଆନାଟୋମି, ସର୍ଜରୀ, ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରସୂତି, ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ଓ ଇଏନ୍‌ଟି ବିଭାଗ ନିମନ୍ତେ ଏହି ଲାବ୍‌ର ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରୁ ହିଁ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ସ୍କିଲ୍ ଲାବ୍‌ରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବା ସହ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, ମଣିଷ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନିଦାନ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୟୋଗର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ହାସଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସୋଆ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ।
ଏହି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଡିସ୍‌ନାଲ୍ ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ଅଜୟ କୁମାର ଜେନା, ମେଡିକାଲ୍ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଂଟ୍ ଡଃ ପୁଷ୍ପରାଜ ସାମନ୍ତସିଂହାର, ଆଡିସ୍‌ନାଲ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଂଟ୍ ଡଃ ରାଜେଶ କୁମାର ଲେଙ୍କା, ମେଡିକାଲ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ତଥା ସ୍କିଲ୍ ଲାବ୍ ଫାକଲ୍ଟି ଇନ୍‌ଚାର୍ଜ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ସାହୁ, କନ୍‌ଭେନର୍ ଫାର୍ମାକୋଲଜି ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡଃ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ମିଶ୍ର ତଥା ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଓ ଫ୍ୟାକଲ୍ଟିମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.