ଶରୀର ରେ ପାଣିର ଅଭାବ ହେଲେ ଶରୀର ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ସଂକେତ,ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

0

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଦିନସାରା ଜଣେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଶରୀରର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଅନେକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସୂଚନା ଆଣିଛୁ ଯାହା ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ହେଲେ ଦେଖା ଯାଏ | ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ସେହି ସଂକେତ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା
ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ନାନା ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏବଂ ବାରମ୍ବାରଏହି ଔଷଧ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ତେଣୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ହେଉଛି ଦିନକୁ ୮ ରୁ ୯ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ମୁଂହରୁ ଖରାପ ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା-
ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଆମ ପାଟିର ଗନ୍ଧ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଥାଏ, ଆମ ପାଟି ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ପାଟିରୁ ଗନ୍ଧ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହା ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ଜଳ ଅଭାବରୁ ଲାଳରେ ପାଟିରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଲାଳ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଯଦି ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଘଟେ, ତୁରନ୍ତ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |
ପରିସ୍ରା ର ରଙ୍ଗ
ପ୍ରାୟତ ,, ଯେତେବେଳେ ବି ଆମ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଥାଏ, ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଅସମର୍ଥ କାରଣ ଆମେ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ | ଏହାର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ, ଯାହା ଆମେ ଦେଖୁ ତାହା ହେଉଛି ପରିସ୍ରାର ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପରିସ୍ରା କରନ୍ତି ଏବଂ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ତୁମକୁ ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ବୁଝିନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଅଛି | ପରିସ୍ରା ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ଏହି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ରୁ ୩ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.